rodzaje tasm transportowych 2

Jak dobrać zamiennik taśmy transportowej

5 czynników, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze zamiennika taśmy transportowej.

Czynnik 1: Średnica wałków

Ile mierzy najmniejszy wałek, po którym będzie poruszał się pas? Czy element po stronie wylotowej jest rolką lub stałym elementem tak zwanym noskiem? Jeśli twój pas ma skomplikowany tor jezdny z wygięciami, zawinięciami wstecznymi, należy to również odnotować. Wszystkie pasy mają minimalny promień gięcia, który jest podany w ich kartach technicznych.

Czynnik 2: Twój produkt

Transportowany produkt lub opakowanie ma kluczowe znaczenie dla wyboru odpowiedniego zamiennika taśmy przenośnikowej. Na przykład w piekarni na wielu etapach produkcji konieczne jest sprawne przenoszenie ciasta bez możliwości przylepiania go do taśmy. Najlepszą powierzchnią spełniającą ten warunek jest bawełna i tworzywo PVC. W przypadku transportu elementów metalowych, często preferowana jest twarda powierzchnia uretanowa, która jest odporna na przecięcia i wyżłobienia. Szorstki wierzch taśmy jest odpowiedni dla transporterów pracujących na dużych pochyłościach, zapobiega to i znacznie ogranicza ześlizgiwanie się w dół produktów.

Czynnik 3: Zanieczyszczenie

Ogólnie rzecz biorąc, najczęstsza przyczyna problemów związanych z pracą taśmy są zanieczyszczenia. Oleje, kurz, brud, ciasto, produkty, a nawet zużyta guma z otuliny rolki napędowej, muszą być brane pod uwagę przed wyborem najlepszego zamiennika taśm przenośnikowych.

Czynnik 4: Zadanie przenośnika taśmowego

Określ jakie zadania spełnia twój przenośnik taśmowy? Tłoczysz części samochodowe, wykładasz chleb z foremek lub układasz pudełka z tektury falistej? Taśmy przenośnikowe charakteryzują się szeroką gamą powierzchni i materiałów, z których się wykonuje, zostały zaprojektowane tak aby usprawnić Twoją pracę.

Czynnik 5: Rozmiar

Czy wiesz, że przenośniki w zależności od rozmiaru są przystosowane do pracy z różnymi rodzajami taśm transportowych? Na przykład przenośniki o krótkiej długości całkowitej i stosunkowo dużej szerokości są zwykle trudniejsze do wyregulowania. Ważny w takim wypadku ważny jest wybór osnowy wałków napędowych, może to znacznie skrócić czas każdorazowej regulacji naciągu i wydłużyć cykle produkcyjne.